..:: ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ::..
 
 
 Anasayfa Haber ve Gündem
   
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Küçüklerden Canlı Yayında Değerlendirme...  
20.9.2011

ERZURUM BŞB  - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, MNG holding yatırımlarından kentsel dönüşüme, içme suyundan İmar İskan evlerine varıncaya kadar önemli açıklamalarda bulundu. Katıldığı bir televizyon programında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler, canlı yayında izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı. Küçükler, “Bizim Erzurum’a ve kadirşinas Erzurum halkına en kaliteli belediyecilik hizmetini vermekten başka muradımız yok” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Doğu TV’de Ana Haber Bülteni’ne konuk oldu.  Belediye hizmetleriyle ilgili olarak geniş kapsamlı değerlendirmelerde bulunan Başkan Küçükler, Gazeteci Güven Uşun ve Abdullah Şahin’in sorularını yanıtladı. MNG Holding’in Erzurum’a yapacağı yatırımlardan kentsel dönüşüm uygulamalarına, İmar İskan evlerinden içme suyuna varıncaya kadar birçok konuya değinen Başkan Küçükler, canlı yayında vatandaşların yönelttiği soruları da yanıtladı.

MNG HOLDİNG’İN YATIRIMLARI ERZURUM’LA BULUŞUYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, 2011 Kış Oyunları’ndan sonra Erzurum’a yapılacak olan en büyük ikinci yatırımı MNG Holding’le yapacaklarını söyledi. MNG Holding’in Erzurum’a yapacağı yatırımlardan vazgeçtiği yönünde son günlerde kasıtlı bir takım söylentilerin ortaya çıkarıldığının altını çizen Başkan Küçükler, “MNG Holding, Erzurum’a tam 210 milyon dolarlık yatırım yapacak. İkiz Kuleler ve Şehit Oteli dediğimiz dev yatırım, Erzurum Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin bulunduğu yerde hayata geçirilecek. İçerisinde AVM’lerden eğlence merkezlerine varıncaya kadar sosyal birçok imkan bulunacak.” diye konuştu.
Bu yatırımın, Erzurum’un yüzünü komşu ülkelere çevirmesine de neden olacağını anlatan Başkan Küçükler, İran, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkeler için Erzurum’un artık bir çekim noktası haline geleceğini ifade etti. Başkan Küçükler, “2011 Kış Oyunları ile Erzurum dünya turizm literatürüne adını yazdırdı. Kış Oyunları projesi, yine bizim girişimlerimiz sonucunda gündeme gelmiş, hükümetimizin kararlılığı ve çok ciddi destekleriyle de, hayat bulmuştu. MNG Holding yatırımı da böyle olacak. Mimari tarz olarak Çifte Minareli Medrese’ye benzeyecek olan İkiz Kuleler ve Şehir Oteli, hem Türkiye’nin dört bir yanından, hem de komşu ülkelerden Erzurum’a turist çekecek. Yatırımdan vazgeçildiği yönündeki söylentiler asılsızdır ve kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

YENİ ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ MARKAMIZ OLACAK…
MNG Holding’in Erzurum’a yapacağı yatırımın önemli bir etabı niteliğindeki Erzurum Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yapımına başlamak için gün saydıklarını kaydeden Başkan Küçükler, terminal binası inşaatı için yer tesliminin yapıldığını ve önümüzdeki günlerde yatırımın temelinin atılacağını belirtti. Yeni otobüs terminalinin, modern mimarisi ve çok yönlü kullanım özelliğiyle Türkiye’nin sayılı otogarlarından birisi olacağını vurgulayan Başkan Küçükler, yatırımın, Erzurum’un dışarıya açılan yüzüne yepyeni bir vizyon kazandıracağını dile getirdi.
Başkan Küçükler, Erzurum’un kavuşacağı yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin, havalimanı yolu üzerinde inşa edileceğini anımsatarak, “Yatırımın planlandığı yerle ilgili olarak, halihazırda bir ulaşım planlaması yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak, 13 yeni otobüs için ihale yapıyoruz. Bu otobüslerin kimi körüklü, kimi de soft diye tabir edilen nitelikte olacak. Bu otobüsler, Erzurum Havalimanı’nı da içine alacak biçimde yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali ve şehir merkezi arasında devamlı yolcu taşımacılığı hizmeti verecek. Yani şehir merkezindeki vatandaşımız, otobüs terminaline ya da havalimanına gidebilmek için yaptığımız planlama çerçevesindeki bu hizmetimizden faydalanacak.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN KÜÇÜKLER: İÇME SUYU SORUNUNU ÇÖZDÜK
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, canlı yayında içme suyu konusuna da değindi. Suların günde ancak 2 saat akıtılabildiği Erzurum’u, her musluğa kesintisiz suyun verilebildiği bir kent haline düştürdüklerini kaydeden Başkan Küçükler, “Çat Barajı projesi, yapımına 1990’lı yıllarda başlanmış olan bir proje ve hep sürüncemede kalmış. Erzurum ise, bu süre zarfında hep su kesintilerine maruz bırakılmış. Büyükşehir Belediyesi olarak, bu projeyi biz tamamladık, arıtma tesisimizi kurduk. Şehrimizde şimdi 24 saat, üstelik kesintisiz su akıyor.” dedi.
Suyla ilgili olarak herhangi bir problemi olan vatandaşların ESKİ Genel Müdürlüğü’nün 185 numaralı telefon hattını arayabileceklerini bildiren Küçükler, “Belediyemiz, suyla ilgili problemi olduğunu bizlere ileten vatandaşlarımıza ücretsiz depo temizliği hizmeti veriyor. Bugüne kadar yüzlerce su deposunu temizledik. Suyla ilgili sorun yaşadıklarını ifade eden vatandaşlar, bize şimdi teşekkür ediyorlar. Su sorununu çözdük; altyapıyı da baştan aşağı yenileyerek, suyumuzun kalite standardını daha da yükselteceğiz.” dedi.

ŞEHRİN ALTYAPISINI BAŞTAN SONA YENİLEYECEĞİZ
Erzurum’un içme suyu şebekesinin baştan sona değiştirilmesinin tasarlandığı proje hakkında bilgiler de veren Başkan Küçükler, Avrupa Birliği’nden hibe kaynakla hayata geçirilecek olan projenin ihale hazırlık çalışmalarının başladığını belirtti. 63 milyon Euro’luk proje kapsamında Erzurum’da ayrıca atık su arıtma tesisi de kurulacağını anlatan Başkan Küçükler, “Bu proje için kaynak sorunumuz yok, paramız hazır. Geçtiğimiz günlerde ihale hazırlıklarına start verdik. Türkiye’nin dört bir yanından ve hatta yurt dışından bile bu projemize ilgi gösteren yüklenici firmalar oldu. Erzurum’a geldiler, projenin uygulanacağı noktaları incelediler ve teknik bilgi aldılar. İhale süreci tamamladıktan sonra çalışmalara başlayacak ve bu dev projeyi hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

ERZURUM’U ÇEŞMELERLE DONATMAYA DEVAM EDİYORUZ
İçme suyu hizmetleriyle ilgili bir başka konunun da, çeşmeler olduğuna dikkati çeken Başkan Küçükler, “Erzurum’da çeşme bir kültürdü, şehir şebekesinin olmadığı dönemlerde her mahallede bir ya da birden fazla çeşme bulunuyordu. Şehirde şebeke sistemi kurulduktan sonra bu çeşmelere bir nevi gerek kalmadı, suları kesildi. Şimdi biz, şehir şebekesi bulunmasına rağmen Erzurum’daki çeşmelerden kaynak suyu akıtıyoruz. Geçtiğimiz yıl 50 yeni çeşme kurduk, bu yılın sonuna kadar 100’ün üzerinde yeni çeşme daha kuracağız. Türbe deresinden ‘Cansuyu’ adını verdiğimiz projeyle tarihi niteliği bulunan, ancak suyu akmayan çeşmelere yeniden hayat kazandıracağız. Yani Yıldızkent’ten Yunus Emre’ye, Hilalkent’ten Dadaşkent’e kadar şehrin muhtelif noktalarındaki çeşmelerimizden kaynak suyu akıyor.” dedi.

BAŞKAN KÜÇÜKLER, KENTSEL DÖNÜŞÜME DİKKAT ÇEKTİ
Başkan Küçükler, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, kentsel dönüşüm alanında da dev atılımlar gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, Mal Meydanı ve Palandöken Caddesi’nin, buna verilebilecek en güzel örnekler olduğunu ifade etti. Eski Mal Meydanı olarak adlandırılan bölgede, maliyeti 40 milyon lirayı bulan kamulaştırma çalışması yürüttüklerinin altını çizen Başkan Küçükler, halk arasında Gâvurboğan olarak adlandırılan noktada ise, şu ana kadar 16 milyon liralık kamulaştırma yaptıklarını dile getirdi. Başkan Küçükler, “Biz ufak-tefek işlerle meşgul değiliz, her bir projemiz devasa nitelikte. Mal Meydanı ve Palandöken caddelerindeki kamulaştırmalar, Erzurum’un belediyecilik tarihinde gerçekleştirilebilmiş işler değil, ama biz bunları yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

SOSYAL KONUTLARLA HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında üzerinde durulması gereken bir başka konunun da, Şehitler Mahallesi’nde başlattıkları sosyal konut hamlesi olduğuna dikkati çeken Başkan Küçükler, “Erzurum’da bu bir hayaldi, yıllardan beri Şehitler ve Dağ mahallelerinde konut yapılacağı söylenirdi, ama kimse buna cesaret edemezdi. Şimdi biz bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz. Şehitler Mahallesi’nde sosyal konutlar üretiyoruz. Bundan sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Aynı projeyi Hasani Basri Mahallesi’nde uyguladık. Bu konutlarımızı gecekondu dönüşümünde kullanıyoruz. Şehrimizde gecekondulaşmanın en yoğun olduğu bölgeler, modern yapılaşmaya açılacak ve Erzurum’un gülen yüzü olacak.” şeklinde konuştu.

İMAR İSKAN EVLERİYLE İLGİLİ SON DURUM…
Vatandaşların İmar İskân evleriyle ilgili sorularını da yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, “İmar İskan evlerinin bulunduğu bölgede bize ait olan yeri kimseye vermiş değiliz. Şu anda Karadayı Grup buradaki ev sahipleriyle görüşme yapıyor, tapuları topluyor.  Bizim muradımız burada yapılması planlanan konutları yerli yüklenicilerin yapmasıdır. Ama bu Karadayı Grup olur yada da bir başkası olur, onu bilemeyiz. Bizim için önemli olan buralarda oturan vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi ve evlerine karşılık ev sahibi olmasıdır. Biz bunun mücadelesini veriyoruz.” dedi.

ERZURUM’DA AYAĞI YERE BASAN PROJELER ÜRETİYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum’da hayata geçirilecek olan projelere de değindi. Küçükler, Erzurum’un eşi benzeri görülmemiş hizmetlerle tanıştırıldığını ifade ederek, “Şükrüpaşa Semt Garajı’nı yaptık hizmete açtık. Türkiye’nin birçok ilinde bırakın böyle bir semt garajını, şehirlerarası otobüs terminali bile yok. Biz bunu yaptık, Erzurum’un hizmetine sunduk. Kamyon-Tır Parkı ve Nakliyeciler Sitemiz tamamlandı, önümüzdeki günlerde bu yatırımımızı da hizmete sokacağız. Mahallebaşı’nda bir ilke imza attık, yıllar sonra burada ilk kez bir kamu yatırımını gerçekleştirdik. Modern Süt ve Süt Ürünleri Çarşısı, eşi görülmemiş bir hızla Mahallebaşı’nda yükseliyor. Libya Caddesi’nden geçmek mümkün değildi, biz bu caddenin çehresini değiştirdik. Hurdacılar Sitesi’ne başladık, inşaat çalışmaları devam ediyor. Erzurum’a, yine yapılmamış bir hizmeti yapıyor, Et Entegre Tesisleri kuruyoruz. Bu projemizin şu anda ihale hazırlıklarını yapıyoruz. Bu tesiste artık Erzurum’un kendine ait marka et ve ürünleri imal edilecek. Yine Erzurum’daki ana arterlere görsel manada güzellikler kazandırdık. Dadaşkent Milli Egemenlik Caddesi, Cumhuriyet Caddesi’ni bile geride bıraktı. Kaldırımlarından asfaltına kadar, bambaşka bir görünüme büründü. Alparslan Türkeş Bulvarı da öyle olacak. Erzurum’da bizim sorumluluk alanımızda ne kadar ana arter varsa, her birini Erzurum’a yakışır bir görünüme kavuşturacağız. Bunların hiçbirisi lafta olan işler değil, her biri somut ve ayağı yere basan projeler.” şeklinde konuştu.
(Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü)

 

 

 

19.12.2014
Engelli öğrencilere servis hizmeti

19.12.2014
Toplu ulaşım konforu artıyor

18.12.2014
Büyükşehir, Mehmet Akif`i andı

18.12.2014
Büyükşehir, Erzurum’un genç yazarlarını keşfedecek

17.12.2014
Erzurum Dünya gündeminde

16.12.2014
Fenerbahçeli Egemen Korkmaz`dan Sekmen`e övgü

16.12.2014
Fenerbahçe`den Erzurum`a yatırım sözü

16.12.2014
Kent Konseyi, şehrin vizyonunu oluşturacak

15.12.2014
Büyükşehir, araç filosunu güçlendiriyor

15.12.2014
Gurbetteki Dadaşlardan Başkan Sekmen`e övgü

[1] 2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89 


 
 
 
   

 

Anasayfa Başkan Kurumsal Yapı Be
Anasayfa
Başkan
Kurumsal Yapı
Belediye Meclisi
Erzurum Şehir Rehberi
Fotoğraf Galerisi
Video Galerisi
Bilgi Edinme
İletişim
 
       

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (C) 2010
erzurum-bld.gov.tr