ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

KENTSEL DÖNÜŞÜM DAİRE BAŞKANLIĞI
> Haberler
ERZURUM’DA MUHTEŞEM BULUŞMA: “GELİŞEN KENTLER ZİRVESİ”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYODER) işbirliğinde gerçekleştirilen Gelişen Kentler Zirvesi’nde Erzurum, ekonomik ve iktisadi yönden masaya yatırıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Öncelikle destekleri ve işbirlikleri için Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne, Sayın Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendiye çok teşekkür ediyorum” dedi. “Gelişen kentler zirvesini Bursa, Konya, Gaziantep, İzmir, Samsun, Kayseri ve Balıkesir’den sonra şimdi Erzurum’da yapıyor olmanın mutluluk ve gururunu yaşıyoruz” diyen Dr. Yetgin, şunları kaydetti: “Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda devamlı sektöre duyarlı olmayı, çözüm odaklı ve sosyal sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmeyi amaçladık. Gayrimenkul sektörünün çatı örgütü olarak ülkemizin ve sektörümüzün sahip olduğu potansiyeli en doğru şekilde değerlendirmek ve küresel rekabet koşullarında güçlü potansiyele sahip olacak stratejiler geliştirmesine öncülük etmek, en önemli ve öncelikli hedefimiz olacaktır. Bu yaklaşımla kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirliğini daha da geliştireceğiz. Tarihi ipek yolu üzerindeki konumu dolayısıyla coğrafi ve stratejik açıdan yüzyıllardır dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Erzurum anayolların kesişim noktasında önemli bir merkezdir. Tüm bu faktörlerden dolayı önemli bir nokta olmuştur Erzurum. Ve tabii ki milli mücadelenin bayrak kentlerinden biridir Erzurum. Bugünse Erzurum Türkiye’nin en çok göç veren kentlerinden biridir Erzurum. Oysa sahip oldukları zenginlikleriyle özellikle kış turizmi gibi çok daha fazlasını hak ediyor. Biz GYODER olarak bu kadim şehrimize desteğimizi göstermek için buradayız. Türkiye’de gayrimenkul sektörü her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Büyüyen gayrimenkul sektörünün hızlı büyümesini İstanbul dışında diğer şehirlerde de görüyoruz. Biz de 2000 yılından bu yana gelişen kentler projesini yürütüyoruz. Anadolu’daki kentlerimize dikkat çekmek bu şehirlerimizin yatırım fırsatlarını sektör temsilcileriyle buluşturmak, bu kentlerimize yatırım yapılmasına önayak olmak istiyoruz.  Anadolu’daki yatırımcıların isteklerini almak ve çözüm odaklı olmayı çok önemsiyoruz.”

 

“ERZURUM’UN YÜKSEK GELİŞİME AÇIK BİR POTANSİYELİ VAR”

Zirvenin gerçekleştiği kentlerde ekonomi raporlarının hazırlandığına vurgu yapan Dr. Yetgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz GYODER olarak gittiğimiz her kente o kentle ilgili bir rapor hazırlayarak gidiyoruz. Bu raporda birçok kuruluşun o şehir ve o bölge ile ilgili verdiği rakamları hatta bazı ham bilgileri veri haline getirip rapora dönüştürüyoruz. İşte Erzurum’a da böyle bir raporla geldik. Bu raporun Erzurum yatırımcısına ulusal ve uluslararası alanda çok önemli olacağına inanıyoruz. Bu raporda Erzurum’u yüksek gelişim potansiyeli olan konut, ticaret, turizm, sanayi ve lojistik açısından ele aldık. Araştırma raporunda gördük ki Doğu Anadolu ile Karadeniz’i birbirine bağlayan yeni ulaşım projeleri Erzurum’un istihdam ve proje merkezi açısından bir cazibe merkezi olmasına katkıda bulundular. Bu önemli proje Erzurum’un stratejik konumunu daha da artırırken şehri bölgenin büyüyen yıldızı haline getiriyor. Bu raporun hazırlanmasında büyük katkıları olan değerli arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Ancak raporda yer alan bazı kısımları paylaşmak istiyorum. Halkın yaşam memnuniyeti ve mutluluk algısı birçok ekonomik neden ve koşula bağlı bulunuyor. Ancak kişi başı gelir ev, araç, hane halkı büyüklüğü, ulaşım olanakları ve diğer sosyo-ekonomik koşulların yaşam memnuniyeti alanında etkili olduğu biliniyor. Raporumuzda yer alan TÜİK’in yaşam memnuniyeti raporlarına göre ülke geneli mutluluk oranı yüzde 63.3 iken Erzurum’da mutluluk oranı yüzde 65.7 olarak tespit edilmiştir. Erzurum’daki mutluluk Erzurum’daki halkın Erzurum’da yaşamaktan mutlu olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar aynı zamanda Erzurum’un gelişimi için umut vaat ediyor. Raporumuzda çok önemli bir konuda cazibe merkezleri yer almakta. Erzurum’un da içinde olduğu 5 ayrı merkezde 53 ili kapsayan bu program çerçevesinde yatırım teşviklerine ek olarak vergi dışı desteklerin de sağlanması planlanmaktadır. Özel sektörün yeni yatırım ve işletmelerine destek sağlaması, Erzurum’un ekonomik büyümesi ve sosyal gelişimine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

 

“ANADOLU ŞEHİRLERİNİN EN BÜYÜK SORUNU GÖÇ OLGUSUDUR”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, Anadolu şehirlerinin en büyük sorununun göç olgusu olduğunu kaydetti. Başkan Sekmen, şunları bildirdi: “Biz bugün büyük şehirlerde yaşanan sıkıntı ve sorunları hep görüyor ve biliyoruz. Ama büyük yatırımların da hala oralara yapıldığını da görüyoruz. Bu büyük şehirler dışında elbette ki Anadolu’daki kentleri de düşünmek elbette ki oraları da dönüştürmek gerekiyor. Hatta buralarda tarih var kültür var. Buraların da yeniden restorasyonu ve yenilenmesi günümüze kazandırılması gerekiyor. Anadolu şehirlerinin en önemli problemlerinden biri de göç sorunudur. Bu sorunu nasıl durdurabiliriz? Şimdi bu şehirlerimizin cazip hale getirilmesi lazım ki vatandaşlarımız burada yaşamaya devam etsinler, hatta yaşayan insanlarımızın mutlu ve huzurlu olduğu gibi buradan giden insanlarımız da buraya geri dönsünler. Başka vilayetlerden başka yerlerden insanlar bile buraya gelsinler. Bunun için öncelikle bu şehirlerimizde var olan tarihi eserlerinin gün yüzüne çıkarılması gerekir. Biz Erzurum’da ‘Korunan tarih dönüşen şehir’ sloganını geliştirerek tarihi eserleri günümüze kazandırmaya özen gösteriyoruz. Yine şehrin çöküntü alanları var. Kentsel dönüşüm dediğimiz buraların yenilenmesi ve buralardaki tarihi eserlerin de korunması ve çevresinin de o mimariye uygun yeniden inşası gerekiyor.”

 

“ERZURUM YATIRIM VE CAZİBE MERKEZİDİR”

Başkan Mehmet Sekmen, şehirdeki olanak ve imkânlara da vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şuanda hava ulaşımımız çok kolay, şehrin yanı başında… Bunun yanında turizmimiz söz konusu. Bir kış turizmi vardı biz buna da bir de yaz turizmini kattık. Artık Erzurum’u yazın da dopdolu olan bir şehir haline getirdik. Erzurum’a Yüksek İrtifa Kamp Merkezi yaptık. Fiziki imkânları oluşturduk arkasından o boş otellere yazın en azında spor takımları gelmeye başladı. Bu 100 futbol kulübünü şehirde misafir ettik ve oteller yetmez hale geldi. Yine eğitim ve sağlık gibi imkânları da öne çıkarmak gerekiyor. Ayrıca bu şehirde yeraltı zenginliklerimiz var. Krom, manyezit, bakır, altın, çinko ve kömür yatakları… Bunları duyunca dedik ki burada termik santraller de kurulabilir. Burada bu madenler değerlendirilebilir. Şimdi bunlar konuşulmaya başlandı. Hatta petrol ve doğalgaz hatları şehrimizden geçiyor. Dedik ki burada rafineri ve petrol kimya tesisleri kurulabilir. Sayın Valimle bunları takip ediyoruz. Petrol ve rafineri tesisleri kurmak için yoğun gayret sarf ediyoruz. Yaşamı her yerde oluşturabiliriz yeter ki bunları değerlendirip ortaya çıkaralım. GYODER’in bu toplantıyı Erzurum’da yapmasından ötürü mutlu olduğumu ifade ediyorum. Bir de şunu iddia olarak ifade ediyorum. Erzurum 3-4 sene içerisinde göç veren değil göç alan bir şehir olacak. Burada yaşayan insana kent mutluluk verecek.” Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu da, “Erzurum cennetten doğan üç ırmağın çıktığı yer olarak bilinir” dedi. Vali Azizoğlu, şöyle devam etti: “Aras’ın, Çoruh’un ve Fırat’ın doğduğu yer Erzurum’dur.  Üç saatlik uçuş mesafesinde birçok insanın yaşadığı ticaret ve kültür merkezidir Erzurum… Anadolu’nun kapısıdır, Doğu’dan Batı’ya gidecek herkes bu coğrafyadan geçmek zorundadır. İpekyolu’nun kavşağıdır. Böyle bir şehir bugün yeniden şahlanmaya başlamıştır. Bu şahlanışa katkı sağlayan ve sağlayacak olan tüm yetkili ve ilgililere, iş adamlarına, ticaretçilerine teşekkür ediyorum. Erzurum doğunun en büyük sanayi şehri olacaktır.  Ben buna imanım kadar eminim. Bunu da kimse engelleyemeyecektir. Cazibe merkezleri kapsamında yurtiçinden ve yurtdışından çok büyük yatırımcılar geldiler, inşallah yakın bir zamanda onlar da yatırımlarının temelini atacaklar. Buradaki iş adamlarının da burada yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum.” Konuşmaların ardından uzmanlar tarafından “Cazibe Kentler” konseptli sunumlar yapıldı.

 

Fotoğraflar