CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “ERZURUM’A 21 YILDA 173 MİLYAR LİRALIK KAMU YATIRIMI YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum mitinginde yaptığı konuşmada, “Erzurum’a 21 yılda güncel rakamlarla 173 milyar liralık kamu yatırımı yaptık” dedi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum mitingine katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasına alandakileri selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehirler içinde ayrı âlemsin, düşmana korkusun, dosta selamsın, Erzurum'sun, ocağımsın, kalemsin, vardır burcunu bekleyen bir dadaşın" dizelerini okudu. Mayıs 2023'te yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı'na ve kendisine verilen destek için Erzurumlulara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cumhur İttifakı'nın en verimli netice aldığı şehirlerimizin başında Erzurum geliyor. Seçim sonuçlarına bakarak anlıyoruz ki, dadaş farkını, vefasını, sevdasını yine gösterdi. Dadaş dosta da düşmana da mesajını yine verdi. Bu öyle güçlü bir mesaj ki duymayan kulaklara, görmeyen gözlere, nasır bağlamış yüreklere dahi kendini hissettiriyor, yerine ulaşıyor.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu mesajın içinde acısıyla tatlısıyla tarihimizin her anını sahiplenme var. Bu mesajın içinde geleceğimizin sembolü Türkiye Yüzyılı'nın inşasına inanma var. Bu mesajın içinde gözünü milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne dikenlere meydan okuma var. Bu mesajın içinde asırlardır üzerimizde oynanan oyunları sona erdirme iradesi var. Bu mesajın içinde ülkemizi ve şehirlerimizi yağmalamak isteyenlere meydanı bırakmama azmi var. Velhasıl bu mesajın içinde ülkenin ve milletin hayrına ne varsa hepsi mevcut. Üstelik Erzurum tüm mücadeleyi hiçbir karşılık beklemeden sadece bir 'Allah razı olsun' duasına razı olarak yürütmüştür."

 

“ERZURUM'UN, TÜRKİYE YÜZYILI'NIN DA LOKOMOTİFLİĞİNİ ÜSTLENECEĞİNDEN ŞÜPHE DUYMUYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün gece yar hanesinde" Erzurum türküsünden "Dün gece yar hanesinde yastığım bir taş idi. Altım çamur, üstüm yağmur, yine gönlüm hoş idi" dizelerini okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şartlar ne olursa olsun, yari bildiği ülkesine, milletine hizmet eden Erzurumlunun gönlü daima hoş olmuştur. Üstelik Erzurumlu bu sancak nöbetini tam bin yıldır en küçük bir aksamaya meydan vermeden tutmaktadır. Asırlarca ata yurtlarından gelen milyonlarca insanımızın Anadolu'ya giriş kapısı hep Erzurum olmuştur. Ermeni çetelerin yaptığı katliamların acısına rağmen vatanı korumak için canını dişine takan Erzurumlunun hikâyeleri, nesiller boyunca birer destan olarak anlatılacaktır" diye konuştu.

Sahneye çıkarken emniyetten alandaki katılıma ilişkin sayı aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün 40 bin. Cumhuriyet'imizin kurucu şehirlerinden biri olan Erzurum'un, Türkiye Yüzyılı'nın da lokomotifliğini üstleneceğinden şüphe duymuyorum" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Mülk-i İslam'ın kilidi Erzurum'u Mevla'ya emanet eden Alvarlı Efe Hazretleri, aynı zamanda bu şehrin ramazana olan hürmetine hayranlığını da dile getirir. Erzurum'da başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedî azaptan kurtuluş olan Ramazan-ı Şerifi’nizi bir kez daha tebrik ediyorum. Bu mübarek günleri manevi kazanımları yanında çalışmalarımız bakımından da çok iyi değerlendirmeliyiz. İnşallah ramazanın bayramı gelmeden 31 Mart'ı millî irade bayramı hâline getirmeye hazır mıyız? Bunun için de ne yapacağız? Çok çalışacağız. Her zamankinden daha fazla koşturacağız. Gönlüne girilmedik, kalbi fethedilmedik hiçbir Erzurumlu kardeşimizi bırakmayacağız. Ben karşımda işte böyle bir ruh, böyle bir heyecan, böyle büyük bir adanmışlık görüyorum. Rabb'im hepinizden razı olsun diyorum." İnsanlara ve şehirlere olan sevgilerini bugüne kadar hep eser ve hizmet siyasetiyle göstermiş bir parti olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla Erzurum'a 21 yılda 173 milyar liralık kamu yatırımı yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kente 3 bin 911 yeni derslik kazandırdıklarını, ikinci bir devlet üniversitesi olarak Erzurum Teknik Üniversitesini kurduklarını anımsattı.

 

“ERZURUM'UN KIŞ SPORLARI MERKEZİ HÜVİYETİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Gençlik ve sporda 19 bin kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptıklarını, birçok farklı branşta 73 spor tesisi inşa ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum'a 20 bin kişi kapasiteli modern bir stat kazandırmak için de hazırlıklara başladıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Palandöken Kayak Merkezimizle Konaklı Kayak Merkezimizi birleştirecek bir projeyle Erzurum'un kış sporları merkezi hüviyetini güçlendireceğiz" dedi.

Erzurumlu ihtiyaç sahiplerine 10,5 milyar lira tutarında kaynak aktardıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlıkta 2 bin 32 yataklı 27 hastane dâhil 107 sağlık tesisini şehre kazandırdıklarını, bunların arasında 700 yataklı Erzurum Şehir Hastanesi ve 400 yataklı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de bulunduğunu söyledi. TOKİ vasıtasıyla 14 bin 919 konut uygulamasını hayata geçirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlardan 10 bin 17 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiklerini, kalanların yapımına ise devam ettiklerini belirtti.

 

“ERZURUM'U DEPREME DAYANIKLI BİR ŞEHİR HÂLİNE GETİRMEKTE KARARLIYIZ”

Kentsel dönüşümde 5 bin 435 riskli bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Aziziye ilçemizdeki kentsel dönüşüm projesinde yaşanan gecikmeleri de en kısa sürede çözüme kavuşturacağız. Ülkemizin önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer alan Erzurum'u depreme dayanıklı bir şehir hâline getirmekte kararlıyız. Bunun için önümüzdeki dönemde bakanlıklarımızı ve belediyelerimizi seferber edeceğiz. Daha önce hiç atık su arıtma tesisi bulunmayan şehrimizde bugün 4 atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde altmış ikisine hizmet veriyoruz. Erzurum'daki 13 millet bahçesi projemizden 10'unu tamamladık, 3'ünün yapımına devam ediyoruz." Ulaştırmada 49 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol mesafesini 620 kilometreye çıkardıkları bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pirinkayalar, İspir, Özbağ 1-2, Özlüce-Arkun 1-2 ve Güllübağ tünellerini tamamlayıp hizmete aldıklarını hatırlattı. Aksukapı, Mevlana ve Büyük Geçit köprülü kavşaklarını bitirerek trafiğe açtıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Horasan-Karakurt-Sarıkamış, Erzurum-Çat-Bingöl, İspir-Rize, Erzurum-Pasinler-Horasan yolları, Hınıs şehir geçişi, Oltu çevre yolu ve bağlantı yollarını bölünmüş yol olarak inşa ettiklerini kaydetti. "Hâlen yapımı süren çok sayıda tüneli ve yolu bu yıldan başlayarak kademe kademe hizmete alacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Palandöken Lojistik Merkezini şehre kazandırdıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum sınırları içindeki demir yollarını komple yenilediklerini, Divriği-Erzincan, Erzurum-Kars demir yolu hattının modernizasyonu için de çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Tren Hattının proje çalışmalarında sona geldik. İnşallah önümüzdeki dönemde inşasına da geçeceğiz. Yaptığımız yatırımlarla modernize edip büyüttüğümüz Erzurum Havalimanımızın yolcu sayısı yılda 105 binden 1 milyonun üzerine çıktı" diye konuştu.

 

“ERZURUMLU ÇİFTÇİLERİMİZE 32 MİLYAR LİRA TARIMSAL HİBE DESTEĞİ VERDİK”

Tarım ve ormanda Erzurum'a 11 baraj, 1 içme suyu tesisi, 23 sulama tesisi, 3 arazi toplulaştırma projesi, 300 taşkın koruma tesisi, 15 gölet ve 28 hidroelektrik santrali kazandırdıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşa ettikleri sulama projeleriyle 554 bin dekar tarım arazisini sulamaya açarak çiftçilere yıllık 4 milyar lira gelir artışı sağladıklarını anlattı. Toplam 280 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak Söylemez Barajı başta olmak üzere 8 barajın yapımının sürdüğü bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Daphan Ovası Cazibe Sulamasının ilk kısmını tamamladık. İkinci kısım ihalesine bu yıl içinde çıkıyoruz. Başköy Barajı Sulaması ve Sakalıkesik Ovası Sulaması ikinci kısmının yapımına devam ediyoruz. Çeşitli safhalardaki 13 tesisi bitirdiğimizde 425 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız. Erzurumlu çiftçilerimize 32 milyar lira tarımsal hibe desteği verdik. Şehrimizde bir Teknokent kurduk. Organize sanayi bölgelerimizin altyapısını güçlendirdik. Mevcut organize sanayi bölgesini büyüterek yatırım için bekleyen 250 firmamızın önünü açacağız. İstihdamı desteklemek için Erzurumlu işverenlerimize 2 milyar lira prim teşviki verdik. Enerjide Erzurum'un bütün ilçelerine doğal gaz arzını sağladık."

Bunların yanında Büyükşehir Belediyesinde Fuar Merkezi, Kültür Yolu, Canlı Hayvan Borsası, Bilim Merkezi, Barış Pınarı Köprüsü, Bilgi Evleri, Miting ve Gösteri Alanı gibi yatırımlarla şehrin gelişmesine katkı sağladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlçelerimizin tamamında Selçuklu mimarisini modern tasarımla buluşturan projelerin hayata geçirilmesini takdirle karşılıyorum" dedi. Erzurum'u sevdiğini, Erzurum'un da kendisini sevdiğini bildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'tan sonra büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle iş birliği içinde kente çok daha fazla yatırım yapacaklarını bildirdi.

 

“HEP BERABER TÜRKİYE'Yİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmetlerin hız kesmeden devam etmesi için Erzurumlulardan yine çok güçlü destek beklediğini ifade ederek şöyle konuştu: "AK Parti ve Cumhur İttifakı bu milletin kökü peygamber efendimize ve milletimizin binlerce yıllık tarihine uzanan bir medeniyet davasının bugünkü temsilcileridir. Bizim talip olduğumuz tek miras, işte bu medeniyet davası mirasıdır. Bu dava, öyle büyük bir mirastır ki onu ancak layıkıyla taşıyabilecek olanlar üstlenebilir. Milletimizin bu kutlu davasının birilerince pazarlık masalarında meze yapılmasına gönlümüz razı gelmez. Kimsenin şahsıyla meselemiz yoktur. Üzüntümüz, kazanarak davasına katkıda bulunmak yerine sırf pazarlıkta el yükseltmek için kaybettirme anlayışıyla altılı masalara oturanlaradır." Türkiye'nin sıkıntılı dönemlerden geçerek bugünlere geldiğini, bugün doya doya teneffüs edilen özgürlük ortamının vatandaşlara altın tepside sunulmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hangi kazanımın, hangi bedeller ödenerek elde edildiğini milletin gayet iyi bildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Darbeden terör saldırılarına, sokak olaylarından, partimizin kapatılma davasına kadar nice zorluklara göğüs gerdik, nice badireler atlattık. Son olarak 15 Temmuz darbe girişiminde 253 şehidimizin kanı pahasına istiklal ve istikbalimize sahip çıktık. Kazanımlarımızın elitler başta olmak üzere birilerini hala rahatsız ettiğini olaylara aklıselimle bakan herkes görebiliyor. Tek parti faşizmi kalıntısı zihniyet terör örgütü uzantılarıyla el ele vererek pusuda beklediğini her fırsatta ispatlıyor. Şimdi buradan siz kardeşlerime bir şey daha söyleyeceğim. İstanbul'da Erzurumlu malum çok. İstanbul'daki Erzurumlu kardeşlerimizi arayacaksınız değil mi? Onları aman ha 31 Mart'a giderken sakın bir yanlışlık olmasın diyerek uyaracaksınız değil mi? Aynı şekilde Ankara'daki Erzurumlu kardeşlerimizi de arayacaksınız değil mi? Bitmedi. İzmir'deki Erzurumlu kardeşlerimi de arayacaksınız değil mi? Hep beraber Türkiye'yi ayağa kaldıracağız. Şimdi belediye başkanlarımızı ben sizlere emanet ediyorum."

 

DADAŞLAR BAŞKAN SEKMEN’E YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de mitingde yaptığı konuşmada, “Bu hafta bildiğiniz gibi Kurtuluş Günü’müz 12 Mart’ı barındırıyor. 12 Mart; Dadaşlar diyarı, yiğitler ovası Erzurum’un kurtuluş günü olduğu gibi aynı zamanda bu kadim İslam beldesinin de şahlanış günüdür…  İşte böylesine müstesna bir zaman diliminde Cumhuriyeti kuran şehir Erzurum, bugün; dik duruşu ve cesaretiyle, mazlumlara umut olan gür sesiyle, milletine duyduğu aşkı ve sevgisiyle gönüllere taht kuran Dünya Lideri’ni ağırlıyor” dedi. “Aşkla, güvenle, istikrarla 22 yıldır Liderinin yanında olan, ona omuz veren Erzurum; 31 Mart’ta inşallah destan yazacak destan” diyen Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Ne diyor atalarımız, ‘Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür’ Hepimiz beşeriz unutabiliriz ama şu hakikati de asla unutmamamız lazım. Şu bir gerçektir ki bugün eğer ülkemiz dünyanın sayılı devletleri arasında yer alıyorsa, bugün Türkiye’nin lider şehirleri Avrupa’nın kentleriyle yarışabiliyorsa,

bugün Türkiye artık kendi silahını, kendi İHA ve SİHA’sını, insansız savaş uçağını kendisi üretebiliyorsa, bugün Türkiye, Orta Doğu’nun en önemli güç merkeziyse bugün eğer çağa meydan okuyan devletlerin karşısında “Dünya beşten büyüktür” diyebiliyorsak, bu başarı Ümmet-i Muhammed’in hakkını Dünya kürsüsünde savunan Liderimiz sayesindedir.

Devlet Başkanımız, sadece Cennet Vatan Türkiye’nin değil bütün mazlum milletlerin de lideridir. 22 yıldır bu güzel vatan sathının kalkınma seferberliğiyle nakış nakış işlenmesinde

Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu gönül ufku, Türk Belediyecilik Tarihi’nin de bir manifestosudur. Hamd olsun kadim şehrimizde gönüllere dokunmaya Gerçek Belediyeciliği şehrimizin her bir sathına nakış nakış işlemeye devam ediyoruz.”

 

“ERZURUM DÜNYA’NIN DAVOS’U OLACAK”

Başkan Mehmet Sekmen, “Erzurum; Dünya’nın Davos’u olacak” dedi. Sekmen, şöyle devam etti: “Sizlerin bizlere olan destek ve duasıyla 10 yılda önemli projelerimizi hayata geçirdik. Devlet Başkanımızın adını taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezimiz, Yine Liderimizin emriyle inşa ettiğimiz Miting ve Gösteri Alanımız, “Korunan tarih ve dönüşen şehir Erzurum” ana fikriyle ülkemize örnek teşkil eden kentsel dönüşüm çalışmalarımız, Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisimiz, Atıksu Arıtma Tesisimiz, Bilgi Evleri, Palandöken Dünya Kayak Merkezi, Avrupa’nın en büyük tesisi Doğu Anadolu Canlı Hayvan Borsası, Canlı Hayvan Pazarları, Bilim Erzurum, tarihe açılan kapı: Kültür Yolu, Metan gazından elektrik ürettiğimiz enerji tesisleri,

Güneş enerji santralleri, Millet Bahçeleri, Cami onarımı ve taziye evleri, Gölet ve Sulama Tesisleri, alt ve üstyapı çalışmaları, yol yapım çalışmaları, grup yolları ve bulvar yapımı,

kent merkezi ve ilçelerimizin nazım imar planları, prestij caddelerin yapımı, ışıklandırma, peyzaj, tarihi evlerin restorasyonu, kent ekonomisine ara eleman yetiştiren ESMEK’ler,

Sevk, İdare, Uydu Takip ve Kontrol Merkezi, Gençlik Aktivasyon Merkezi, Kütüphaneler,

Yüksek İrtifa Kamp Merkezi, Spor tesislerinin yapımı, Yaz ve Kış Spor Okulları, şehrin ticari hayatını canlandıran atölye ve üretim merkezleri, Doğu’nun en büyük iyilik hareketi Hayır Çarşısı, binlerce okulun bakım ve onarımı, fidan üretim merkezleri, Asfalt, Beton Boru Üretim Tesisi, Agrega Üretim Tesisi ve Beton Yol Bariyeri Üretim Tesisleri, Türkiye’nin en büyük sondaj platformu, mobil mezbahalar, tarım makineleri parkı, modern cenaze hizmetleri ve daha ismini sayamayacağımız birçok yatırımla, bu güzel şehri her alanda gelişmiş ve kalkınmış bir metropol kent hüviyetine kavuşturmaya çalıştık. Erzurum’da geride bıraktığımız 10 yıllık süre zarfında temel belediyecilik hizmetlerinde insanımıza hamdolsun en küçük bir aksaklık yaşatmadık… Alt ve üstyapı yatırımlarımız birbirini izledi; şehrin içme suyu sorunu başta olmak üzere, kurduğumuz modern atık su arıtma tesisiyle Erzurum’u çok büyük bir ekolojik problemden kurtardık… Binlerce kilometre uzunluğunda içme suyu hattı döşedik…  İlçelerimizin tamamında altyapı projeleri yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz… Grup yolları da dahil olmak üzere kentin dört bir yanındaki ulaşım ağlarını neredeyse baştan aşağı yeniledik…  Bunlara ilaveten yeni ulaşım ağları açtık, hizmete sunduk… Üstyapı hizmetlerimizi birbirleriyle entegre halde yürüttük… Şehrimizde zarafeti ön plana çıkaran adımlar attık…

2 binden fazla cephe sağlıklaştırma projesi gerçekleştirdik, ilçelerimizde prestij caddeleri oluşturduk… Son 10 yıl içerisinde 2 bine yakın okulumuzun bakım ve onarımını gerçekleştirdik, 100’den fazla taziye evi açtık… Palandöken Kayak Merkezi’ni dünya vitrinine çıkardık; burada yaptığımız fiziki yatırımlarla Palandöken’i gerçek kimliğine kavuşturduk, halkla buluşturduk… Spora çok özel bir ilgi gösterdik… Şehrimize tam 22 yüksek irtifa kamp sahası yaptık, 500’e yakın futbol takımını Erzurum’da ağırladık, ağırlamaya da devam edeceğiz… Kış sporlarına itina gösterdik, binlerce çocuğumuza kayak öğrettik; eşsiz coğrafyamızda doğa sporları organizasyonları yaptık, buna uygun altyapı oluşturduk…

Şehrin muhtelif noktalarına kurduğumuz enerji santralleri sayesinde bugün on binlerce kilovatsaat elektrik üretiyoruz. Bununla da yetinmedik… Evsel atıklarımızdan da elektrik enerjisi elde ettik… Erzurum’da bugün karbondioksitten 28 kat daha zararlı olan metan gazını elektrik enerjisine dönüştürüyoruz. Araç filolarımızı genişletiyor, vatandaşımızın beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda bu imkânları gerektiğinde anında seferber ediyoruz… İnşallah Erzurum’da hayata geçireceğimiz birbirinden değerli yatırım projeleriyle sizlere “AK Belediyecilik” ayrıcalığını yaşatmaya devam edeceğiz…”

 

Resimler & Fotoğraflar