ESKİ’NİN LABORATUVARI DOĞU’YA HİZMET VERİYOR

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü'nün Su Laboratuvarı yeni hizmet binasına taşındı. Daha önce Su Arıtma Tesisi işletme binasında bulunan Laboratuvar yeni binasında hizmet verecek. Su Arıtma Tesisleri’nin bulunduğu alanda inşa edilen yeni laboratuvar binası 5 ayda tamamlandı. 2 katlı yapılan yeni bina 725 metrekare kapalı alana sahip.  628 bin lira maliyetli laboratuvar binasında zemin katta laboratuvar, üst katta ise idari birimler bulunuyor.

Yaşam kaynağımız olan suyla ilgili analizlerin detaylı olarak yapıldığı Su Kalite Kontrol Laboratuvarı; TÜRKAK tarafından 17025 standardına göre akredite edilmiş, bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde yapılmıştır. Bu önemli birimimiz mevcut olduğu imkân,  işlevsel özelliği ve yeni binasıyla Doğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet veren bir konuma ulaşmıştır.

Akreditasyon belgesine sahip laboratuvarımızda; Su Arıtma Tesisi’ne giren ham su ile arıtma tesisinden çıkan çıkış suyundan her gün düzenli olarak alınan numunelerin analizleri ve su kirliliğinin en önemli parametrelerinden olan ağır metal ve organik maddelere ait tüm analizler yapılmaktadır. Ayrıca; şehrimizin diğer su kaynaklarından, çeşmelerimizden, halkımızın kullandığı musluklardan aldığımız su numunelerinin analizleri de yine bu laboratuvarımızda yapılmaktadır. Konusunda uzman mühendis ve laborantların görev yaptığı birimimizde kişi ve kurumların talepleri doğrultusunda her türlü su analizleri de gerçekleştirilerek raporlanmaktadır. Şehrimize verilen suyun günlük tüm analizleri de yine laboratuvarımızda yapılarak, sonuçları www.eski.gov.tr web sayfamızda yayınlanmaktadır.

Resimler & Fotoğraflar