TEKNOFEST TEKNOLOJİ YARIŞMALARI HK.

Türkiye'nin gelişmesi ve her alanda bağımsızlığını güçlendirmesi ile ilgili hedefleri doğrultusunda milli ve özgün teknolojik ürün ve sistemler geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların en önemli unsurları ise, toplumun bütün katmanlarının bu hedefler doğrultusunda motivasyon kazanması ve ileri teknoloji projelerini geliştirecek insan kaynağının eğitilmesi ve desteklenmesidir. Bir "Milli Teknoloji Hamlesi" olarak tanımlanabilecek bu süreçlerde başarı elde edilmesinin ön koşullarından birisi ise tüm dünyada yüksek teknoloji projelerinin lokomotifi kabul edilen havacılık ve uzay alanlarında gelişme kaydedebilmektir.

Ülkemizde havacılık alanında Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ gibi müteşebbislerin erken dönem gayretleri maalesef gerekli desteği görmemiş ve akamete uğratılmıştır. Son dönemde ise ülkemiz yerli İHA'lar, helikopter ve uçaklar üretebilir hale gelmiş, uydu ve uzay çalışmalarında önemli mesafeler kaydetmiştir. Bu çalışmaların artarak devam etmesiyle, gerek bu alanlarda gerekse teknolojinin diğer alanlarında dünyanın en iyi yüksek teknoloji ürün ve sistemlerinin milli ve özgün olarak ülkemizde üretilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaçlar doğrultusunda eğitim ve proje odaklı çalışmalar yürüten Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde 2020 Eylül ayında, Gaziantep Havalimanı'nda "TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali" düzenlemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, gibi kurumların yanı sıra, üniversitelerimiz ve Aselsan, Baykar, Türksat, Roketsan, Havelsan ve THY gibi ülkemizin önde gelen teknoloji firmaları da TEKNOFEST organizasyonunu desteklemektedir.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye'nin milli' teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda da çeşitli disiplin ve kategorilerde Teknoloji Yarışmaları düzenlenecektir. TEKNOFEST, İnsansız hava araçlarından robotik teknolojilerine ,uydulardan uçan araba projelerine kadar birbirinden farklı pek çok alanda ülkemiz tarihinin en büyük teknoloji yarışmaları organizasyonuna ev sahipliği yapacaktır.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay  ve Teknoloji Festivali bünyesinde düzenlenecek olan teknoloji yarışmalarına başvurular için son tarih 28 Şubat 2020’dir.

Gençlerin milli teknoloji üretme ve geliştirme konusundan ilgilerinin artırılmasının hedeflendiği bu festivale hepinizi bekliyoruz.

 

TEKNOFEST programına ilişkin detaylı bilgiler http://teknofest.org web sitesinde, TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek olan tüm yarışma bilgi ve şartnameleri başvuru linkleri ile birlikte https://www.teknofest.org/yarismalar.html adresinde mevuttur.