ERZURUMUN İLÇELERİ (AŞKALE)

1.AŞKALE

Erzurum iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 2.470 kilometrekare, nüfusu 39.15 dir. Erzurum'un batısında bulunan Aşkale' nin yüzeyi, doğu-batı yönünde ilçenin ortasından geçen Fırat nehri yüzünden dik meyilli sırtlarla bunların arasındaki vadilerden ibarettir. Halk, tahıl ekimi ve hayvancılıkla geçinmektedir.

TARİHİ

Coğrafi önemi nedeniyle tarih boyunca çeşitli kavimlerin milletlerin uğrak yeri olan ilçenin ilk yerleşme yeri olan, Karasu kıyısındaki eski bir kalenin kalıntı höyüğünün etrafı ile Kaban dağını doğusudur. İlçenin ismi tarih içerisinde Locus Basara, Şöğayn, Aşhane, Açhane, Kale olarak değişegelmiş günümüzde Aşkale olarak dilimize yerleşmiştir. MÖ. 1700 yıllarında Hititler tarafından kurulan ilçe, tarih boyunca otuz beş defa el değiştirmiştir. M.S. 395 yıllarında Roma İmparatorluğu'nun elinde bulunan ilçe, Hint-Avrupa İpek Yolu'nun üzerinde oluş nedeniyle bütün milletlerin ilgisini çekmiştir M.S.650 yıllarında Bizans yönetimine giren ilçe, 1387'deTimur'un egemenliğine girmiştir. 1273'te Otlukbeli Savaşından sonra Osmanlı topraklarına katılan ilçe, 1916'da Rusların işgaline uğramış, 3 Mart 1918 tarihinde işgalden kurtarılmiştir. 
Coğrafyası Deniz seviyesinden 1650 m. yükseklikte, Karasu vadisine yerleşik olan ilçe, batıda Bayburt ve Tercan, kuzeyde İspir, güneyde Çat ve doğuda Ilıca ilçeleriyle çevrilmiştir. Sınırlarında Dumanlı, Güllü, Merşem ve Kop dağları bulunmaktadır ve volkanik yapılıdır. İklimi İlçede genel olarak sert  kara iklimi sürer. Kışlar uzun, soğuk ve karlı; yaz mevsimi kısa sıcak ve kurak geçer, Yağışlar ilkbaharda başlar. Nüfus 1997 genel nüfus sayımına göre ilçe merkezi nüfusu 14.904, belde ve köyler ile birlikte 34.168'tir. Ekonomi İlçe ekonomisi, hayvancılık ve tarıma dayalı olmakla beraber, ilçede sanayi ve ticaret de önemlidir, Kuzgun Barajı'nın hizmete girmesi tarımla uğraşanlar için, modern kümeslerin artış göstermesi ise hayvancılıkla uğraşanlar için büyük umutlar vermekte ve ilçe ekonomisinde önemini hissettirmektedir.